Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Türkiye çapında tarla bitkileri ve sebze tohumu üretim, ıslah ve pazarlama konularında  etkin olarak çalışan ASGEN TARIM, son olarak gübre üretim ve pazarlama konusunda da faaliyetlerine başlamıştır.


1993 yılında ilk kurulduğunda patates tohumculuğu yapan şirket, Türkiye’ de bu konuda ticari amaçlı kurulan ilk özel doku kültürü laboratuvarını 1994 yılında faaliyete geçirmiştir. Asgen Tarım, 2003 yılında faaliyet konularına sebze ve tarla bitkileri tohumculuğunda üretim, ıslah ve pazarlamayı da dâhil etmiş, 2009 yılında ise buna gübre üretimini de eklemiştir. Sebze tohumculuğu konusunda ıslah çalışmalarına Antalya‘daki TÜBİTAK destekli iki projeyle başlayan Asgen Tarım, bu faaliyetlerine başka türlerde de devam etmektedir. Islah faaliyetlerinin yanı sıra tarımdaki en son teknolojiyi takip eden AsgenTarım, dünyanın en seçkin bağımsız ıslahçıları ve araştırma enstitüleri ile işbirliği yaparak Ar-Ge faaliyetlerini artırmaktadır. Bu faaliyetler neticesinde ortaya çıkan çeşitlerin Türkiye’de, Orta Doğu’da, Orta Asya ülkelerinde ve Balkan ülkelerindeki pazarlamasını ASGEN markası adı altında yapmaktadır. Sahip olduğu yüksek bilgi birikimi ve tecrübeli çalışanları sayesinde ülkemizde, dünyanın sayılı tohumculuk firmaları adına hibrit mısır tohumu üretimini gerçekleştirmekte, bunları Balıkesir’deki modern tesislerinde işleyerek ülkemiz ekonomisine kazanç sağlamaktadır.

 

Asgen Tarım 2009 yılının başlarında başladığı gübre üretimini 2009 yılının sonlarına doğru arttırarak önceden ithal edilen pek çok gübrenin artık Türkiye’de de istenilen kalitede üretilebileceğini ispatlamıştır. Yönetim merkezi İstanbul olan AsgenTarım ’ın tamamı sebze tohumu üretimi ve ıslah denemelerinin yapılması amacıyla kullandığı 100 hektar büyüklüğünde üretim çiftliği Balıkesir’de, ıslah faaliyetlerini yürütmek amacıyla kullandığı Biyoteknoloji laboratuvarı ve ıslah seraları ise Antalya’da bulunmaktadır.

Asgen Tarım Ticaret A.Ş.